W Środkowej Macedonii, w Grecji znajduje się stolica Priery (greckiej jednostki regionalnej, prefektury). Jest nią oczywiście Katerini. Inaczej miasto bywa określane jako Κατερίνη (alfabet grecki), a wcześniej zwano je Αἰκατερίνη – doliteralnie „Aikaterini„. Zatoka Morza Egejskiego, przy której jest ulokowane nazywa się Termajską (Θερμαϊκός Κόλπος, The Thermaic Gulf). Miasto jest jedną z młodszych jednostek administracyjnych tego typu. Niedaleko leżą o wiele bardziej znane Saloniki (Thessaloniki, Θεσσαλονίκη), drugie co do wielkości miasto w kraju. W ciągu ostatnich lat, to właśnie to sąsiedztwo wpłynęło znacznie na rozwój Katerini. Pośrednio wpływ nań miała z jednej strony pobliska autostrada z Salonik do Aten (GR-1/E75) z dwoma węzłami obok miasta oraz z drugiej strony grecka część trasy europejskiej E-90, Egnatia Odos (Εγνατία Οδός, Via Egnatia, A2) od północy. Panują tu dobre warunki kolejowe oraz autokarowe regionalne i krajowe.
Niedaleko stąd do morza, bo jedyne 6 kilometrów. Wielkim zainteresowaniem podróżnych cieszą się również liczne punkty archeologiczne, jak antyczne miasto Dion (Δίον, Δίο, Dio) z 5. wieku przed Chrystusem albo Zamek Platamon (ο κάστρο του Πλαταμώνα) zbudowany między 1204 a 1222 rokiem naszej ery. Ponadto w promieniu 20 kilometrów od centrum Katerini znajduje się podstawa góry Olimp, miasto Litochoro (Λιτόχωρο). Międzynarodowi turyści jednak upatrzyli sobie inne miejsce wypoczynku, nieco mniej aktywne – okoliczne plaże w Korinos (Κορινός), Palalii (Παραλία) czy Olympiaki Akti (Ολυμπιακή Ακτή, Olympic Beach).
Pierwotne pochodzenie nazwy miasta jest już dzisiaj nieco zamglone. Współczesne miasto zostało prawdopodobnie założone podczas rządów otomańskich, lecz już od 13. stulecia podróżni i mapy rejestrują istnienie osady zwanej Hatera (Ἅτηρα). Właśnie to określenie mogło być zalążkiem obecnego przydomku miasta. Kiedy Felix Beaujour (a właściwie Louis Félix-Auguste-Beaujour, francuski dyplomata i historyk) zapisuje miasto w swych notatkach jako „Katrheri”, w tym samym czasie mniej więcej jego rodak, François Pouqueville określa nazwę miejscowości jako „Kateri Hatera”. Inna teoria mówi o wywodzeniu się nazwy miasta od kaplicy świętej Katarzyny, która znajdowała się wschód od miasta i datowana była na przynajmniej początek 19. wieku.
Sprawozdania podróżnych dowodzą, że przełom 18./19. wieku to okres, gdzie Katerini zamieszkiwało 4-5 tysięcy mieszkańców, głownie Greków. W 1806 zarejestrowano około 100 domostw, a 4 lata później (inne źródło) – już 140. Do końca 19 wieku liczba ta utrzymywała się na stałym poziomie 300 domów. Siódma dywizja piechoty greckiej zdobyły miasto w trakcie pierwszej wojny bałkańskiej w 1912 roku i od tego czasu należy do Grecji.
W Katerini panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się ciepłymi, a nawet gorącymi, suchymi latami oraz zimnymi i bardziej wilgotnymi zimami. Dwa najgorętsze miesiące mieście to lipiec i sierpień, z najwyższą średnią temperatur 33 °C. Najzimniej jest w styczniu, kiedy średnia mieści się między 0-9 °C.
Katerini jest administracyjnym i ekonomicznym/gospodarczym centrum Pierii. Tutaj właśnie znajduje się Izba Handlu i Przemysłu tego regionu. To samo odnosi się do Związku Spółdzielni Rolniczych (9 tys. członków, z czego 2 tys. uprawia tytoń) i Właścicieli Hoteli prefektury. Miasto leży po środku równiny, więc ma wielkie znaczenie rolnicze również ze względu na to, że w roku 2000 około 27 tys. osób w regionie zatrudnionych było w tym sektorze gospodarki. Oprócz tytoniu, uprawia się tu również owoce kiwi.
Omawiane miasto jest bardzo popularnym w Grecji i za granicą ośrodkiem turystycznym. W granicach gminy znajduje się ponad 230 hoteli, które mogłyby pomieścić więcej niż 8,6 tysiąca gości. Większość infrastruktury turystycznej zlokalizowana jest w miastach Paralia i Olympiaki Akti, gdzie zlokalizowanych jest dziesiątki kawiarni i tawern. Turystyka zimowa w regionie rozpoczęła swój rozwój od konstrukcji ośrodka narciarskiego Elatochori (Ελατοχώρι).
Katerini może się poszczycić dwiema drużynami piłkarskimi, które wybiły się na szczebel narodowy – Pierikos (obecnie grający w drugiej lidze) i Vataniakos (Football League 2). W drugiej lidze narodowej znajduje się również kobiecy klub Pierides Muses. Oprócz piłki nożnej, dobrze funkcjonuje również koszykarska drużyna Pierikos Archelaos B.C (Liga A2). Również na drugim poziomie rozgrywek plasuje się drużyna piłki ręcznej, GAS Archelaos.
Byleś już w Santorini? Sprawdź, co nowego w Przewodniku po Grecji!