Wycieczki na Cypr

Wycieczki na Cypr

Cypr to jedna z największych greckich wysp. Podzielona na dwa terytoria greckie i tureckie przyciąga co roku rzesze turystów. Warto wybrać się na tą mniej znaną część Cypru – Cypr Północny, który należy do Turcji. Stolicą Cypru jest Nikozja. Tu dotrzemy w zaledwie pół godziny z pobliskiego portu lotniczego. Dzięki dogodnym połączeniom lotniczym z tureckiego miasta Alanya możemy zwiedzić ten uroczy fragment wyspy w jeden dzień.

wycieczki na cyprZwiedzanie rozpoczniemy od stolicy Nikozji, w której ze średniowiecznych zabytków pozostała brama Kyreńska, czy ogromne fortyfikacje. Ale największe wrażenie robi Sulejmaniye Cami, czyli meczet, który jest niczym innym jak piękną gotycką świątynią przerobiona na islamski meczet. Żeby lepiej zrozumieć konflikt między Turkami a Grekami wejdziemy na teren parku, przez który przebiega umowna granica między obydwoma państwami. Obok meczetu znajduje się dosyć stary i chętnie odwiedzany bazar – pasaż handlowy z licznymi sklepikami z pamiątkami.

Dalej podróż kierujemy do Kyrenii. Ale zanim tam dotrzemy to warto zahaczyć o Zamek Św. Hilarion, który góruje nad Kyrenią w pasie Gór Pięciopalczastych. Samo położenie sprawia, że ma się nieodpartą chęć znaleźć się na zamku. Zamek położony jest na wzgórzach, trzeba pokonać wiele schodów aby zwiedzić wszystkie dostępne sale, ekspozycje i wieże jednak warto.

Potem zjedziemy do Kyrenii, kurortu nad samym morzem, którego broni ogromna średniowieczna twierdza. Wstęp na zamek w Kyrenii czy Św. Hilarion kosztowała w 2015 roku 12 tureckich lir. Kyrenia to przede wszystkim atmosfera nadmorskiego bulwaru pełnego restauracji i kafejek w sąsiedztwie luksusowych jachtów. Mimo, że Cypr Północny należy do Turcji doskonale można posługiwać się tu językiem angielskim jak i walutą angielską, gdyż przez ponad sto lat Cypr oficjalnie należał do Wielkiej Brytanii. Cypr rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok pięknieje. Warto się wybrać na wycieczki fakultatywne z Alanyi na Cypr, aby poznać tą uroczą wyspę.

cypr wycieczki

Wycieczki na Cypr są organizowane z Turcji systematycznie przez Polskie Biuro Podróży, dzięki czemu opiekę nad grupą podejmuje polski przewodnik, który opowie historię poszczególnych miejsc zabytków, znajdujących się na trasie wycieczki.